Kitiltották az iskolából a mobiltelefont, lám, a gyerekek újra beszélgetnek a szünetekben
2024. február 14. 05:34
Drasztikus lépésre szánta el magát az újszászi általános iskola vezetősége.
2024. február 14. 05:34
5 p
37
1
94
Mentés
Egyre több hazai általános iskolában döntenek úgy, hogy mobiltelefonmentessé teszik az intézményt, mivel a pedagógusok azt tapasztalják, az okostelefon káros hatással van a gyerekek közösségi életére. Az egyik legújabb ilyen intézmény az újszászi Vörösmarty Mihály Általános Iskola,
ahol december elején döntöttek úgy, hogy elég volt a mobilból.
Tették mindezt azért, mert sokszor a mobiltelefon-használat az órákat is megzavarta, nem egyszer az is előfordult, hogy a dolgozatírás közben is előkerült egy-egy telefon, arról nem is beszélve, hogy a gyerekek a szünetekben legtöbbször csak a mobiljukat babrálták és nem egymással beszélgettek.
Makainé Zérczi Zsuzsanna igazgató a Mandinernek megerősítette, telefonmentessé tették az iskolát az elsőtől a nyolcadikig. „Tavaly augusztusban döntöttünk úgy, hogy heti egy napra próbáljuk ki a telefonmentességet az iskolában. Az elképzelésről természetesen tájékoztattuk a Szolnoki Tankerületi Központot, a szülői munkaközösséget és a diákönkormányzatot is. Az osztályfőnöki órákon is átbeszéltük a gyerekekkel, hogy minderre miért van szükség” – mondta az igazgatónő, aki azt is hozzátette,
novemberben aztán úgy döntöttek, véglegesen száműzik az iskolából a mobilt.
Egy alkalommal két gyerek vitáját egy harmadik telefonra rögzítette, a videó pedig megjelent a közösségi oldalakon. Az eset felkavarta az iskola nyugalmát, nem mellékesen a felvétellel a személyiségi jogok is sérültek, így végül december elején bevezették a teljes telefonstopot. A mobil a gyerekeknél lehet, nem kell leadni reggel, mikor megérkeznek az iskolába, de kikapcsolva kell tartaniuk a táskájukban.
Mikor adjunk okostelefont egy gyermek kezébe? Ki lehet-e tiltani az iskolákból ezeket a készülékeket? Hogyan szabályozzuk a közösségi média használatát a kiskorúak körében. Erről kérdeztük Pöltl Ákost, az MCC Ifjúságkutató Intézetének kutató-szakértőjét, családbiztonsági szakértőt.
A telefonmentesség az eltelt több mint két hónap alatt sok pozitív változást hozott az igazgatónő szerint: „A gyerekek elkezdtek egymásra figyelni, beszélgetni. Volt egy nyolcadikos kislány, aki mikor bevezettük a telefonmentes iskolát, azt mondta, megfosztjuk őt, őket valamitől. Rövid idő alatt megváltozott a véleménye, nem is olyan régen azt mondta,
amióta nincsenek mobiltelefonok az osztályban, újra beszélgetnek egymással
és nincs klikkesedés, mint korábban, amit az is meghatározott, hogy kinek van és kinek nincs mobiltelefonja.” Az igazgatónő azt is elmondta, a gyerekek részéről érkezett igény, hogy a felszabadult idejüket örömmel töltenék az órák közti szünetekben játékokkal, így pingpong-asztalokat és csocsóasztalokat helyeztek ki, meg egy kanapét is, hogy még otthonosabban érezhessék magukat. „Öröm látni, hogy az órák között a gyerekek rohannak pingpongozni, csocsózni vagy éppen beszélgetnek a kanapén ülve” – összegzett Makainé Zérczi Zsuzsanna.
Nyitókép: MTI/EPA/Cristobal Herrera/a kép illusztráció
A gödi Búzaszem iskolában évek óta a táskák mélyén lapulnak az okoseszközök. A tanulóknak egészen nyolcadik osztályig még odahaza sincs megengedve a használatuk. Helyette néptánc- és népzeneórákat vesznek, cserkészkednek, a fiúk még a szablyavívás fortélyait is elsajátíthatják.
Az ünnepek alkalmából a Diósgyőri VTK amnesztiát hirdetett, így akiket az elmúlt másfél évben letiltottak a klub hivatalos közösségi felületein, most egy e-mailért cserébe visszatérhetnek.
Ebben egyetértek az egyik konzervatív angol képviselőnővel, aki azt javasolta a törvényhozásban, hogy tiltsák be, a 16-éven aluliak okostelefonhasználatát!
Mielőtt neki kezdene bárki visongani, hogy de a technika, de a digitalizáció...stb. tanulása... megoldható lenne iskolai tabletek segítségével, melyeken csak azok programok, oldalak, futnának, melyek az oktatáshoz szükségesek.
Döbbenetes lenne, ha újra olvasnának a gyerekek !
Jóreggelt.
Nem a telefonnal magával van baj, hanem amire használják. Simán lehet szűrni az iskolai wifin az összes közösségi hálót, csak némi szaktudás kérdése az egész.
Emellet pedig a dgitális tér rengeteg oktatásban felhasználnó lehetőséget rejt, csak haszáljuk. A Wikipedia, a youtube vagy jópár oktatási anyagokat tartalmazó oldal (amelyet nagy cégek is használnak előszeretettel) mind-mind megfelelő csatorna, csak megfelelően, élményszerűen kell használni.
MÁR NAGYON IDÖSZERÜ VOLT!!!!!!!!!!!!!!AZ OKOS TELO CSAK BUTIT KÉSZ AGYMOSODA!!!!!!!!!!!!!!!!!FÖLEG A KÖZÖSSÉGI OLDALAK!!!!!!!!!!MAGAMUTOGATOS INSTA, TIKTAK, ÉS TÁRSAI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!